Skip to content Skip to footer

Puszki podłogowe – dostęp do prądu w każdym miejscu

W otoczeniu człowieka coraz więcej jest różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. Komputery, sprzęt RTV i AGD, urządzenia biurowe, sprzęt osobisty typu smartfony i tablety – tego typu urządzeń jest wiele w każdym domu, o zakładach pracy nie wspominając. Aby móc zasilić tak liczne urządzenia w jednym pomieszczeniu, poza odpowiednią mocą przyłączeniową, niezbędna jest odpowiednia liczba gniazd. Nie zawsze możliwe jest ustawienie sprzętu elektronicznego bezpośrednio przy ścianie. Wówczas w sukurs idą puszki i gniazda podłogowe, które są już standardem w budynkach użyteczności publicznej, a coraz częściej stosuje się je także w domach prywatnych.

Puszki podłogowe – szybki łatwy dostęp do mediów

Puszki i gniazda podłogowe to nic innego, jak podłogowe wersje tego typu osprzętu. Zamiast w ścianie czy na ścianie, montuje się je w podłodze. Co więcej, ich budowa sprawia, że gdy nie są używane, są niemal niewidoczne na pierwszy rzut oka. Mało tego, również nie przeszkadzają w użytkowaniu danego miejsca, gdyż są albo zamontowane na równi z podłogą, albo nieznacznie wystają, na kilka milimetrów.

Miejsca, w których najczęściej montuje się puszki podłogowe to obiekty typu biura, hale produkcyjne, magazyny. Są to obiekty o dużej powierzchni, gdzie trzeba używać sprzętu elektronicznego i elektrycznego również z dala od ścian, a stosowanie tradycyjnych przedłużaczy jest niepraktyczne. Miejsca, gdzie puszka podłogowa to już obecnie standard w szczególności w biurach typu open space. Po rozplanowaniu powierzchni każde biurko może mieć własne gniazdko podłogowe.

Do czego służy gniazdo podłogowe?

Do gniazd umieszczonych w podłodze podłącza się media, jakie są w danym miejscu niezbędne. Najczęściej gniazdo podłogowe zaopatruje w energię elektryczną. W biurach często znajdują się w nich także gniazda sieciowe, telefoniczne i inne złącza teleinformatyczne. W zakładach produkcyjnych puszka podłogowa może mieścić też inne instalacje, np. sieć trójfazową czy sprężonego powietrza.

W zasadzie puszki podłogowe można zamontować na tradycyjnych podłogach zrobionych z wylewki, ale dużo większe możliwości dają tzw. podłogi techniczne. Pozwalają one na bardziej dowolne poprowadzenie instalacji, zamontowanie większej liczby oraz bardziej rozbudowanych gniazd. Aby móc w podłodze umieścić gniazdo podłogowe, konieczne jest poprowadzenie kanałów technologicznych. Instalację można zazwyczaj wykonać w każdym obiekcie, ale zdecydowanie najlepiej jest zaplanować ją już na etapie projektu domu, aby móc wykorzystać wszystkie zalety, jakimi cechują się gniazda podłogowe.