Czy można zbudować dziś tani dom?
Każdy, kto nie posiada żadnego prywatnego lokum, z pewnością chciałby przeprowadzić się do własnego domu, który nie dość, że byłby, nomen omen, własny to jeszcze tani, ekonomiczny w eksploatacji, energooszczędny i ładny. Czy jest to w ogóle możliwe?
Dom w cenie mieszkania
Wybudowanie energooszczędnego i niedrogiego w eksploatacji domu, gwarantuje na swojej stronie https://www.hogerdom.pl/ firma Hoger, która buduje jednorodzinne domy modułowe w cenie 270 tys. zł brutto za dom o powierzchni 100 m2.
Domy proponowane przez firmę są (poza jednym, największym, o powierzchni 166m2) domami parterowymi o zwartej bryle ze stosunkowo niewielką powierzchnią sumaryczną przeszkleń, co zdaje się potwierdzać opinię firmy o energooszczędności budowanych przez nich domów.
Dobra termoizolacja
Z informacji zawartych na stronie www.hogerdom.pl wynika, że swoją energooszczędność domy budowane przez firmę Hoger zawdzięczają nie tylko zwartej bryle i niewielu otoworom okiennym ale również technologii wykonania ścian nośnych, które są prefabrykowane, nienasiąkliwe, trójwarstwowe (warstwa mineralna akumulująca stałą temperaturę, warstwa konstrukcyjna z lekkiego betonu na bazie spienionego szkła o dużej izolacji termicznej i akustycznej oraz warstwa styropianu), odporne na grzyby i pleśnie oraz gryzonie.
Podobnie dobrą izolację stanowi płyta podłogowa, również prefabrykowana, wykonana ze zbrojonego lekkiego betonu na bazie spienionego szkła , czyli kwarcu.
Zwarta bryła
Jak można przekonać się, przeglądając zamieszczone na stronie www.hogerdom.pl rzuty domów energooszczędnych, każdy z nich posiada zwartą bryłę a w niej wydzielony drzwiami wewnętrznymi wiatrołap tworzący śluzę zatrzymującą ciepłe powietrze z wnętrza domu w obrębie budynku oraz nie pozwalającą na przenikanie zimnego powietrza z zewnątrz głębiej i wychładzanie domu.
Rozkład pomieszczeń w każdym przypadku, niezależnie od wielkości domu, również sprzyja ekonomicznemu gospodarowaniu zasobami ciepła – część dzienna jest zawsze zwarta i wyraźnie wyodrębniona w stosunku do części sypialnianej. W domach mniejszych nie przewidziano komina dymnego, dlatego nie da się w nich bez modyfikacji projektu zastosować alternatywnej formy ogrzewania jaką jest kominek. Jednak każdy dom o wielkości 100 m2 i więcej, wyposażono w komin dymny (na planach narysowane są kominki) zlokalizowany w centralnej części domu. Sprzyja to łatwemu ogrzaniu wszystkich pomieszczeń za pomocą kominka, nawet jeśli nie zdecydujemy się na rozprowadzenie gorącego powietrza.