Co zrobić z gruzem z budowy?
Gruz powstający w czasie budowy, a w ogromnych ilościach również w czasie rozbiórki to materiał sypki, który usuwany jest nie tylko z powodów estetycznych. Istotne są również kwestie bezpieczeństwa. Szczególnie na placu budowy zalegający gruz może być przyczyną wypadków, a więc jest po prostu niebezpieczny.
Kiedy usuwać gruz z budowy?
Usuwanie gruzu z budowy powinno następować zawsze kiedy jest go za dużo. Gruz usuwa się kiedy zaczyna zalegać, a tym samym powoduje utrudnienia w poruszaniu się pracowników i maszyn, a także stanowi zagrożenie. Duże ilości zalegającego gruzu mogą być istotną przyczyną wypadków na budowie. Odbiór odpadów budowlanych – w tym również gruzu – zagwarantowany jest przez zewnętrzne firmy.
W taki sposób postępuje się standardowo istnieją jednak metody działania, które znacznie zwiększają efektywność pracy. Można na przykład umieścić na placu budowy znacznie większą ilość kontenerów. Dzięki temu gruz usuwany jest systematycznie, a nie dopiero kiedy nazbiera się pewna jego ilość. W ten sposób teren budowy zawsze jest wolny od przeszkód, a praca bardzie bezpieczna.
Jak usunąć gruz?
Odbiór odpadów budowlanych, czyli wszystkiego od gruzu, do wszelkiego rodzaju śmieci jest na placach budowy obsługiwany przez zewnętrzne, wyspecjalizowane firmy. Przedsiębiorstwa takie dostarczają na plac budowy odpowiednie kontenery, które służą do magazynowania odpadów. Kiedy kontenery się wypełnią, zastępowane są nowymi.
Warto pamiętać, że w użyciu są różne rodzaje i gabaryty takich kontenerów. Zamówienie określonego ich rodzaju powinno być zawsze dostosowane do potrzeb. W ten sposób uzyskuje się największą możliwą efektywność pracy.
Czy gruz z można wykorzystać powtórnie?
Istnieją metody na wykorzystanie gruzu powtórnie, chociaż tylko częściowo można to zrobić w obrębie tej samej inwestycji. Przepisy prawa budowlanego dopuszczają użycie gruzu budowlanego w miejsce kruszywa w wylewkach betonowych i ławach fundamentowych, ale jest to rozwiązanie ograniczone. W świetle przepisów można w ten sposób zastąpić tylko część kruszywa (do granicy, w ramach której konstrukcje zbudowane w ten sposób są wciąż bezpieczne).
Gruz jest jednak używany również w innych gałęziach budownictwa. Wykorzystuje się go w budownictwie drogowym i wielkogabarytowym. Służy również do przygotowawczych prac ziemnych w dużych projektach architektonicznych. Część gruzu można więc również odsprzedać. Odbiór odpadów budowlanych (głównie gruzu) na takie cele organizowany jest przed wyspecjalizowane firmy.