Systemy fotowoltaiczne zintegrowane z elektrownią
Montaż fotowoltaiki to decyzja, którą podejmuje coraz więcej osób. To rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością nie tylko ze względu na znaczną oszczędność pieniędzy, ale również ze względu na to, że jest to rozwiązanie ekologiczne.
Zintegrowane systemy fotowoltaiczne dla domu
Montaż fotowoltaiki oznacza duży koszt początkowy, który zwraca się w ciągu kilku lat. W wielu miastach Polski można także otrzymać znaczną dotację od miasta – w tej kwestii najlepiej jest upewnić się w urzędzie miasta.
Banki również oferują korzystne kredyty, które pozwalają na inwestycję w to rozwiązanie nawet w przypadku braku środków. Według wyliczeń ekspertów, to rozwiązanie zwraca się w ciągu zaledwie kilku lat, zwłaszcza jeśli poziom docieplenia domu jest dobry.
Zwolennicy fotowoltaiki podkreślają, że energia słoneczna nie jest źródłem, którego nam zabraknie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Po spłacie kredytu na zintegrowany system fotowoltaiczny, energia jest pozyskiwana niejako za darmo.
Zimowy deficyt słońca
W okresie zimowym słońca jest znacznie mniej, a to w teorii mogłoby prowadzić do niedoboru energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Ryzyko takie jest szczególnie duże zw względu na to, że oprócz obsługi typowych urządzeń elektrycznych w domu, instalacja przejmuje również funkcję ogrzewania.
Na szczęście, elektrownie przychodzą w tej sytuacji z pomocą. Zintegrowane systemy fotowoltaiczne dają możliwość sprzedaży energii elektrycznej do elektrowni w okresie letnim, gdy słońca jest duża i fotowoltaika produkuje wiele energii elektrycznej.
W okresie zimowym – elektrownia odsprzedaje tę samą energię w cenie zakupu, chroniąc gospodarstwo domowe przed niedoborami energii elektrycznej.
Kiedy nie inwestować w fotowoltaikę?
To rozwiązanie nie jest odpowiednie dla domów, w których docieplenie budynku nie jest dobre. Ogrzewanie elektryczne traci wydajność, gdy ciepło ucieka na zewnątrz, a zatem – w starych budynkach z reguły nie warto montować fotowoltaiki.
Systemy fotowoltaiczne nie sprawdzą się również, gdy na domu nie ma dość miejsca na montaż dostatecznej liczby paneli. Z tego względu, nieduże domki mogą okazać się nieopłacalne i taka inwestycja zwyczajnie by się nie zwróciła.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy