Skip to content Skip to footer

Zawiesia łańcuchowe – normy i standardy

Każde najmniejsze ogniwo w każdym specjalistycznym sprzęcie ma niezwykłe znaczenie. Prawidłowe działanie i pełne bezpieczeństwo zapewnią komponenty tylko z wysokiej jakości surowców. Zawiesia łańcuchowe pracują przy ogromnych obciążeniach oraz bardzo często w trudnych i niesprzyjających warunkach. Dlatego muszą spełniać ściśle określone normy.

Przemysł ciężki

Ten rodzaj przemysłu, który jest nierozerwalnie związany z wieloma innymi branżami, rządzi się własnymi prawami. Przemysł budowlany, hutniczy czy metalurgiczny to praca w różnych specyficznych warunkach. Przeładunek dużych i ciężkich elementów konstrukcyjnych w wysokiej temperaturze lub pod działaniem kwasów czy wodoru, wymaga użycia odpowiedniej klasy zawiesi łańcuchowych.

Zawiesia łańcuchowe różnią się pod względem rodzaju stali węglowej, z której zostały wykonane. Pogrupowane są w klasy według specyfiki ich przeznaczenia: dla mniejszych i większych obciążeń oraz pracy w specyficznych i bardzo wymagających warunkach. Standardowe i najpopularniejsze klasy 8 nie mogą być na przykład używane w środowisku kwaśnym.

Zalety

Zawiesia łańcuchowe mają niezaprzeczalne zalety, jeśli chodzi o ich wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu. To przede wszystkim duży zakres DOR czyli Dopuszczalne Obciążenie Robocze – aż do 31,5 tony. Wykonane z wysokiej jakości stali są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz inne czynniki zewnętrzne.

Długość cięgien może być regulowana zgodnie z potrzebami danego zadania. Nie ma potrzeby dokupowania dodatkowego sprzętu. Co ważne również – zużyte elementy jak haki czy złączki bez problemu można wymienić na nowe.

Atesty i normy

Każdy najmniejszy komponent podlega ścisły normom i przepisom zgodnie z obowiązującymi standardami w całej Unii Europejskiej. Europejska norma EN 818-4 dotyczy wszystkich renomowanych zawiesi łańcuchowych, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.

Dodatkowo obowiązkowym i osobnym regulacjom podlegają wszystkie mniejsze komponenty tego sprzętu czyli: haki, złączki i ogniwa w normie określonej jako EN 1677-1-4. Natomiast EN 818-2 jest ściśle związana tylko i wyłącznie z łańcuchami stosowanymi w produkcji tego specjalistycznego sprzętu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho .