Jak wlutować drobne elementy układu elektronicznego?
Wymiana oporników, potencjometrów czy innych drobnych elementów układu elektronicznego czasami jest koniecznością. Z uwagi na to, że są to elementy małe, wlutowanie ich może być sporym wyzwaniem. Każdy, kto dysponuje klasyczną lutownicą z grubym grotem, może uznać wręcz, że jest to niemożliwe. Nic bardziej błędnego. Są sposoby, by to zrobić.
Klasyczna cyna to zły pomysł
Oczywiście przy drobnych elementach układu elektronicznego lutowanie z użyciem klasycznej cyny nie jest dobrym pomysłem. Nawet bowiem najcieńsza cyna może okazać się zbyt gruba, by takie prace wykonać poprawnie. Podczas lutowania może ona spłynąć na inne ścieżki układu elektronicznego, tworząc niepotrzebne i prowadzące do zwarć połączenie. O wiele lepszym pomysłem jest pasta lutownicza. Podgrzana tworzy tak samo trwałe połączenie jak cyna, pracuje się z nią jednak dużo prościej. Na samo miejsce połączenia można nałożyć ją pędzelkiem, patyczkiem, czymkolwiek. Są też specjalne szablony, pozwalające nałożyć pastę lutowniczą na więcej elementów, ale dokładnie tak, jak powinna być nałożona.
Jeśli konieczna jest wymiana jakiegoś elementu układu, konieczne jest oczywiście jego odlutowanie i oczyszczenie miejsca, by przylutować nowy element. Samo jego wlutowanie, z wykorzystaniem pasty lutowniczej jest banalnie proste.
Wlutowanie nowego elementu
Nowy element, który chcemy wlutować w układ elektroniczny, montujemy w odpowiednie otwory płytki. Dobrze jest przed włożeniem elementu w otwory, najpierw w nie włożyć odrobinę pasty lutowniczej. Po włożeniu elementu, pasta lutownicza powinna też być nałożona na miejsca przyszłych połączeń. Aby stworzyła trwałe połączenie, musi zostać podgrzana. Można do tego celu użyć lutownicy z cienkim grotem lub punktowej. Specjaliści często sięgają po lutownice, w których pasta podgrzewana jest za pomocą wypływającego z lutownicy gorącego powietrza, nie każdy jednak taką dysponuje.
Po wlutowaniu nowego elementu, warto przyjrzeć się efektom pracy i sprawdzić czy pasta lutownicza nie spłynęła na inne elementy obwodu drukowanego lub inne elementy elektroniczne. Jeśli nie nałożyliśmy jej zbyt wiele, ten problem nie powinien się pojawić. Jeśli jednak się pojawił, konieczne jest oczyszczenie z pasty lutowniczej tych miejsc, w której jej nie powinno być.
Pasta lutownicza dostępny jest w ofercieElektronika.mcc.pl.