Skip to content Skip to footer

Ile kosztuje dom energooszczędny?

Wśród różnych rodzajów domów można wymienić obiekty energooszczędne. Jest to rozwiązanie korzystne z wielu względów. Dlatego warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z podstawowymi kosztami budowy.

Dom energooszczędny

Budowa domów energooszczędnych to w obecnych czasach bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu inwestorów, którzy pragną oszczędzać na kosztach eksploatacji swojego lokalu mieszkalnego. Energooszczędność budynków mieszkalnych klasyfikuje się z wykorzystaniem parametru EUco. W przypadku domu energooszczędnego zapotrzebowanie na energię nie powinno przekroczyć 70 kWh/m2 w skali roku. Domy energooszczędne koszt budowy są wyższe niż koszty wybudowania tradycyjnego budynku, jednak w późniejszym czasie mogą się one zwrócić inwestorowi.

Co wpływa na energooszczędność?

Dom energooszczędny koszt budowy to aspekt, na który może mieć wpływ bardzo wiele zróżnicowanych czynników. Jednak energooszczędność domu zależna jest przede wszystkim od jego architektury. Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie dom parterowy z użytkowym poddaszem. Jednak warto zwrócić uwagę na wybór dachu o odpowiednim kącie nachylenia. Dodatkowo powinno się zadbać o właściwe dopasowanie oraz rozmieszczenie okien oraz drzwi, ponieważ te czynniki również mogą mieć spory wpływ na taki aspekt, jak dom energooszczędny koszt budowy.

Ile kosztuje dom energooszczędny?

Wiele osób zastanawia się, jakie mogą być koszty wybudowania domu o charakterze energooszczędnym. Jednak domy energooszczędne koszt budowy są bardzo zróżnicowane i zależą od różnych czynników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić rodzaj oraz jakość zastosowanych podczas budowy materiałów, zakup niezbędnych urządzeń, a także koszty robocizny ekipy budowlanej.

Zalety domów energooszczędnych

Budowa domów energooszczędnych to rozwiązanie, które z całą pewnością ma szereg zalet. Przede wszystkim wśród nich można wymienić niższe koszty eksploatacji niż przy tradycyjnym budynku. Oprócz tego komfort mieszkania w takim budynku jest dużo większy, co wpływa w bezpośredni sposób na jakość codziennego funkcjonowania. Wentylacja mechaniczna działa niezwykle sprawnie, dzięki czemu możliwa jest ciągła wymiana powietrza. Zapobiega to nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci, co może być niekorzystne dla zdrowia człowieka.