Dlaczego warto postawić dom pasywny?
Jaki projekt domu wybrać? To niełatwa decyzja. Te różnią się nie tylko estetyką czy rozkładem pomieszczeń, ale także zastosowaną technologią. Licząc na funkcjonalny i tani w utrzymaniu budynek jednorodzinny, warto postawić na budownictwo pasywne. Co to takiego i jakie są jego plusy? Gdzie zamówić projekt domu pasywnego dla rodziny?
Domy pasywne – maksimum wygody, minimum wydatków
Czym są coraz chętniej stawiane domy pasywne? To nowoczesne budownictwo jednorodzinne, którego podstawową cechą jest maksymalna energooszczędność. W praktyce oznacza to zastosowanie wielu rozwiązań, które mają obniżyć utraty ciepła, a w konsekwencji przełożyć się na niskie rachunki.W domu pasywnym zwraca się uwagę na każdy detal. To nowoczesne materiały i technologie, ale też właściwy rozkład pomieszczeń. Ściana północna zwykle pozbawiona jest okien, po stronie południowej lokowane są pomieszczenia dzienne. Dom w dużej mierze ogrzewany jest więc ciepłem słonecznym.
Zalety budownictwa pasywnego – dlaczego to najlepszy wybór?
Pasywne budownictwo jednorodzinne ma wiele zalet. Wbrew pozorom to nie tylko energooszczędność, ale też codzienny komfort korzystania z nowoczesnego, ciepłego domu.Decydując się na budowę domu pasywnego, trzeba liczyć się z większymi kosztami. Te jednak bardzo szybko się zwrócą. Utrzymanie domu jest znacznie tańsze niż w przypadku klasycznego budownictwa. Jednocześnie dom jest dobrze ogrzany, posiada sprawną wentylację, jest komfortowy, wyposażony w nowoczesne, bardzo funkcjonalne rozwiązania. Za sprawą prostej formy zachwyca także swoim schludnym wyglądem.
Dom pasywny projekt – na co zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o Dom pasywny projekt musi brać pod uwagę wiele czynników. Dobrze zaprojektowane budownictwo pasywne powinno uwzględniać lokalizację, wielkość działki, dostęp do naturalnego światła. Ważne są także potrzeby inwestora: wielkość rodziny, zapotrzebowanie na pomieszczenia, preferencje. Decydując się na postawienie domu pasywnego, można wybierać w projektach gotowych albo zdecydować się na w pełni personalizowany. Wiele biur architektonicznych umożliwia także pewne przeróbki w gotowych projektach, by gotowy dom był maksymalnie funkcjonalny dla nowych domowników.