Wady i zalety domów z prefabrykatów
Technologia budowy domów szkieletowych w naszym kraju nie jest upowszechniona. Budowa domów w konstrukcji szkieletowej wymaga sporej wiedzy oraz precyzji. Ci, którzy chcą mieszkać w domach drewnianych powinni wziąć pod uwagę konstrukcje prefabrykowane.
Wady i zalety domów prefabrykowanych
Największą zaletą domów prefabrykowanych jest czas budowy. Dom z prefabrykatów buduje się w zaledwie kilka tygodni. Inwestor od razu też wie ile dokładnie będzie wynosił koszt budowy domu. Na przeszkodzie w budowie domów prefabrykowanych nie stoją złe warunki atmosferyczne. Można budować w deszcz czy śnieg. Prace mokre ograniczają się jedynie do budowy fundamentów. Wszystkie poszczególne elementy konstrukcyjne budynku wyróżnia wysoka precyzja wykonania.
Dom z prefabrykatów nie jest rzecz jasna pozbawione wad. Fabryki zajmujące się produkcją domów prefabrykowanych mogą znajdować się w sporym oddaleniu od placu budowy. Pojawia się więc problem transportu wszystkich poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku. Największą jednak wadą jest to, że nie można dokonać już zmian w gotowym projekcie. Wszelkie zmiany w położeniu okien i drzwi stwarza ogromne problemy.
Rodzaje domów prefabrykowanych
Istnieją różne typy domów prefabrykowanych. Najpowszechniej spotykane i wybierane są domy drewniane. Występują również domy prefabrykowane wykonane z keramzytobetonu bądź domy betonowe. Konstrukcje drewniane wybierane są jednak ze względu na niepowtarzalne właściwości drewna. To idealny materiał dla alergików a całość konstrukcji jest bardzo lekka. Przekłada się to na niższe koszty montażu i transportu budynku. Jak była mowa wcześniej prace mokre przy budowie domów prefabrykowanych ograniczają się tylko i wyłącznie do budowy fundamentów. Całość konstrukcji łączy się przy pomocy specjalnych kotwic oraz gwoździ.
Domy drewniane szkieletowe nie trzeba wykańczać, tynkować- drewniane ściany tworzą niepowtarzalną atmosferę we wnętrzu. Wielu inwestorów z pewnym powątpiewaniem patrzy na solidność domów drewnianych. Te jednak w niczym nie ustępują domom murowanym. By ten warunek był spełniony do ich budowy powinno być wykorzystane drewno o odpowiedniej wilgotności 18 %.
Metoda budowy domów prefabrykowanych
Na domy prefabrykowane udzielana jest nawet gwarancja na kilkadziesiąt lat. Warto również powiedzieć na temat produkcji domów prefabrykowanych. Tworzy się je w formie otwartej oraz zamkniętej.
Najczęściej spotykaną metodą w naszym kraju jest metoda otwarta. Drewniany szkielet wypełnia się drewnopodobną płytą. To właśnie z nich montuje się poszczególne elementy budynku. Na koniec wykonuje się dach oraz wstawia okna i drzwi. Gdy poszczególne elementy zostaną połączone na budowie układa się niezbędną instalacje i całość zakrywa się płytami gipsowo-kartonowymi. W układzie zamkniętym ściany wykańcza się już bezpośrednio w fabryce.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmyHoger