Czym różnią się domy pasywne od energooszczędnych?

Płacenie niższych rachunków za ogrzewanie domu dla wielu osób jest bardzo kuszące, dlatego też poszukują oni rozwiązań konstrukcyjnych, pozwalających na znaczące zmniejszenie swoich rachunków. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w ich przypadku lepiej sprawdzi się dom energooszczędny czy może dom pasywny? Warto mieć świadomość, że różnice pomiędzy nimi są dość znaczące (chcąc zapoznać się z ofertami tanich domów, warto zajrzeć na www.hogerdom.pl).

Budynki pasywne i energooszczędne pozostałe

Mówiąc w bardzo dużym skrócie, śmiało można powiedzieć, że domy pasywne to takie domy, w przypadku których roczne zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania pomieszczeń nie przekracza wartości 15 kWh/m2. W domach pasywnych tak zwana energia pierwotna, czy energia niezbędna do ogrzewania, podgrzewania wody oraz działania wszelkich sprzętów domowych, nie powinna być większa niż 120 kWh/m2. Aby domy pasywne i energooszczędne mogły spełniać swoją funkcję, muszą być przede wszystkim bardzo dobrze zaizolowane i niemal całkowicie szczelne. Tylko to pozwoli na ogrzewanie pomieszczeń, czy dostarczanie do nich niewielkiej ilości ciepła.

Jeżeli chodzi o względy architektoniczne, to projekty domów energooszczędnych oraz pasywnych, w dość znacznym stopniu różnią się od tych tradycyjnych. Energooszczędne i pasywne domy charakteryzują się bardzo prostą bryłą. W tym przypadku z całą pewnością nie znajdziemy takich elementów jak wykusze czy balkony. Elementy ten nie pojawiają się w tego typu budynkach przede wszystkim dlatego, że ich poprawne ocieplenie i uszczelnienie jest bardzo trudne, co mocno mija się z założeniami domów energooszczędnych oraz pasywnych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie domy pasywne i energooszczędne budowane są wyłącznie na planie prostokąta. W tym przypadku zdecydowanie najważniejszy jest jak najmniejszy współczynnik A/V, który charakterystyczny jest przede wszystkim dla domów, mających bardzo zwartą bryłę.

Z czego najlepiej budować domy pasywne i energooszczędne?

W przypadku domów pasywnych i energooszczędnych tak naprawdę bez znaczenia jest to, z jakich materiałów wykonany zostanie dach oraz ściany, dlatego też teoretycznie każdy budynek może spełnić wymagania stawiane przed domami energooszczędnymi lub pasywnymi (ciekawe projekty i rozwiązania można znaleźć między innymi na hogerdom.pl).

W przypadku domów pasywnych i energooszczędnych największe znaczenie ma izolacja termiczna oraz zastosowanie dobrej jakości materiałów uszczelniających. To od nich przede wszystkim zależy to, czy w takim domu będzie ciepło czy też nie.