Skip to content Skip to footer

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Oczyszczalnie przydomowe zyskują coraz większą popularność w przypadku budynków, które nie mają dostępu do kanalizacji komunalnej. Jest to wręcz doskonała alternatywa dla szamba ekologicznego czy też betonowego.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – rodzaje

1. Oczyszczalnia przydomowa z filtrem piaskowym

Oczyszczalnia ta doskonała jest przy działkach z ciężką glebą lub bardzo wysokim poziomem wód gruntowych. Wówczas filtr piaskowy umieszczany jest na uprzednio przygotowanym specjalnym nasypie. Należy go wpierw oddzielić od gruntu specjalną folią budowlaną, aby zbudowana instalacja była w zupełności szczelna. Ścieki, które przepływają przez filtr piaskowy są wstępnie oczyszczane, a później odprowadzone przez studnie chłonną do gleby.

2. Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym

Charakteryzuje się niezwykle niskim kosztem budowy, prostym montażem, łatwą obsługą oraz efektywnością w zakresie oczyszczania ścieków. Domowa oczyszczalnia ścieków posiada drenaż rozsączający, który składa się z rur o średnicy około 110 mm. Tradycyjne oczyszczalnie przydomowe zawierają od dwóch do nawet czterech ciągów drenażów – o długości do 25 metrów. Drenaż mocowany jest w wykopie. Należy pamiętać o zostawieniu miejsca poniżej linii przemarzania gruntu, jest to zazwyczaj około 50 cm tuż pod powierzchnią ziemi. Rury drenażowe muszą zostać niezwłocznie posypane żwirem, gdyż kolejną niezbędna warstwą do ułożenia jest geowłóknina, na której to usypywana jest ziemia właściwa. Cząsteczki zanieczyszczeń zatrzymywane są za pomocą osadników gnilnych oraz studzienek rozdzielających.

3. Oczyszczalnia przydomowa z filtrem gruntowo-roślinnym

W tego typu oczyszczalni stworzono drenaż z gleby i roślin bagiennych. Filtr natomiast obsadzany jest trzciną pospolitą. Korzenie roślin doprowadzają do napowietrzenia gleby, a także zniwelowaniu bakterii obecnych dotąd w ściekach.

4. Oczyszczalnia przydomowa z komorą osadu czynnego

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z komorą osadu czynnego składają się z z osadnika gnilnego, komory osadu czynnego, a także osadnika wtórnego. Ścieki w komorze osadu czynnego powinny być oczywiście regularnie napowietrzane i mieszane. Z tego wynika, iż oczyszczalnia musi mieć stały dostęp do prądu co wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

5. Oczyszczalnie przydomowe ze złożem biologicznym

Wnętrze zbiornika w tych oczyszczalniach wypełnione jest tłuczniem, żwirem lub specjalnymi kształtkami. Takie środowisko to idealne miejsca na rozwój materiału biologicznego.

Więcej na stronie https://oczyszczalnie-metalbud.pl/oczyszczalnie/