Wady i zalety domów wykonanych z prefabrykatów

Jak się okazuje, dzięki dzisiejszym możliwościom technologicznym, znaczna cześć elementów domu wcale nie musi powstawać na placu budowy – wiele z nich może przyjechać już gotowe do montażu w nowo powstałym domu. W przypadku współcześnie budowanych domów znaczną część prac można przygotować w fabryce.W takim przypadku na placu budowy jedynie składa się przygotowane wcześniej elementy.

Zalety budowy domów z prefabrykatów

Dzięki temu,że istnieje możliwość wykonania wielu elementów niezbędnych przy budowie domu w fabryce, istnieje możliwość korzystania z wszystkich bardzo nowoczesnych maszyn, które dają z pewnością więcej możliwości wykonywania stabilnych konstrukcji, niż wykonywanie ich bezpośrednio na placu budowy. Nowoczesne maszyny dają możliwości wykonania poszczególnych elementów o wysokiej jakości. Kolejnym argumentem, przemawiającym za tym, że dom z prefabrykatów to bardzo dobra inwestycja jest fakt, że w budowie nie przeszkadzają niekorzystne warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg czy mróz nie będą wstrzymywały przeprowadzanych prac. Ważne jest także, że w przypadku budowy domu z prefabrykatów, wszystkie elementy konstrukcyjne powstają jeszcze zanim uda się pozyskać stosowne pozwolenia na budowę. A to dość znacząco skraca czas przeprowadzania prac budowlanych.

Ciemne strony domów z prefabrykatów

Z pewnością dość sporym minusem w tym przypadku mogą być koszta. Transport bardzo dużych i niezwykle ciężkich elementów konstrukcyjnych domu bardzo często wymaga poniesienia dość dużych nakładów finansowych. Słabą stroną takiej budowy jest także fakt, że po wykonaniu niektórych elementów nie ma już możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian czy nawet niewielkich modyfikacji. Domy z prefabrykatów z całą pewnością nie zadowolą wszystkich tych niezdecydowanych, potrzebujących wprowadzania ciągłych zmian.

Mity o prefabrykacji

Tematyka prefabrykacji wiąże się przede wszystkim z jednym mitem, dość ciężkim do obalenia z różnych naprawdę przyczyn. Otóż wielu osobom nie znającym się dokładnie na temacie, prefabrykacja przede wszystkim bardzo silnie kojarzy się z pochodzącymi z lat 70 ubiegłego wieku blokami z wielkie płyty. Brzydkiej i złej jakości zupełnie nie odpowiadają różnorodności możliwości korzystania z prefabrykatów, jakie dziś mamy. Współczesna prefabrykacja pod żadnym względem nie ma nic wspólnego z tą sprzed kilkudziesięciu lat.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER