Co powinno się wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej?
Decydując się na instalację fotowoltaiczną, każdy z nas może być producentem swojej własnej energii elektrycznej. Dzisiaj, w dobie, kiedy tak strasznie rosną ceny za prąd kupowany z zakładów energetycznych, tego typu rozwiązanie okazuje się jednym z najlepszych, możliwych wyjść. Ponadto energia odnawialna jest jednym z rozwiązań, które pomagają chronić środowisko naturalne.
Panele PV
Jednym z podstawowych elementów całej instalacji fotowoltaicznej są panele PV. Każdy z nich to kilkadziesiąt pojedynczych ogniw, które zostały zbudowane z krzemu. W krzemowej płytce zostało stworzone pół przewodowe złącze typu P – N. Obwód elektryczny zostaje zamknięty, a to z kolei powoduje, że pod wpływem padania promieni słonecznych zaczyna płynąć prąd. Każde pojedyncze ogniwo to: 0,5 V napięcia oraz 2 W mocy. Energię tę można zwiększyć poprzez tworzenie modułowych paneli.
Połączone ze sobą w moduły ogniwa, dodatkowo są pokryte szybą hartowaną oraz powłoką antyrefleksyjną. Wszystko to wkłada się w aluminiowe ramy. Tego typu konstrukcja jest odporna na opady, warunki atmosferyczne. Panele PV są wydolne, wolne od korozji i idealnie sprawdzają się zarówno w świetle słonecznym jak i rozproszonym.
Ogniwa są polikrystaliczne i monokrystaliczne
Techniki produkcji paneli PV są różne. W zależności od nich wyróżniamy panele zbudowane z krzemu polikrystalicznego lub monokrystalicznego. Od razu nasuwa się pytanie, o co w tym chodzi?Panele polikrystaliczne mają niebieską barwę, są tańsze, a ich wyprodukowanie jest o wiele łatwiejsze. Są to też panele bardziej rozpowszechnione i częściej wykorzystywane.
Panele zbudowane z krzemu monokrystalicznego mają barwę ciemną, zaokrąglone rogi, monokryształ krzemu jest, w tym wypadku, umieszczony w przekroju kotła. Panele te są bardziej sprawne i mocniejsze. Instaluje się je wszędzie tam, gdzie jest mało powierzchni do zagospodarowania. W związku z tym mocuje się ich mniej, a mocy jest więcej.
Cena za instalację fotowoltaiczną
Cena za tego typu instalację jest zróżnicowana i zależna od kilku wariantów. Inny koszt jest w wypadku instalacji na dachu budynku, inny gdy trzeba stworzyć osobną konstrukcję na ziemi.
Wszystko zależy od rodzaju paneli PV, od ich ilości. Jednak instalując taki system można liczyć na poważne dotacje, które w części mogą pokryć dany wydatek.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.