Skip to content Skip to footer

Czym jest i jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja pomieszczeń jest niezbędna, byśmy mogli czuć się komfortowo w naszym domu lub mieszkaniu. Dzięki niej stare i zużyte powietrze jest usuwane specjalnymi kanałami, a jego miejsce wypełnia świeże, które napływa z zewnątrz budynku. Zdecydowanie najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna. Sprawdzamy na jakiej zasadzie funkcjonuje.

Elementy składowe instalacji

Aby zrozumieć działanie wentylacji grawitacyjnej, konieczne jest poznanie elementów składowych jej instalacji. Zacznijmy od pomieszczeń, z których ma być usuwane zużyte powietrze. Najczęściej jest to kuchnia i łazienka – tam zamontowane są kratki wentylacyjne. Zdarza się jednak, że kratki znajdują się także w pokojach. Jest to charakterystyczne dla starego budownictwa, jednak coraz częściej stosowane także obecnie. Od kratki w pomieszczeniu poprowadzony jest pionowy kanał wentylacyjny, którego zakończenie znajduje się na dachu budynku. Zainstalowane tam wywietrzniki mają nie tylko za zadanie odprowadzić zużyte powietrze z instalacji do otoczenia, ale również zwiększyć ciąg. Wentylacja grawitacyjna działa znacznie lepiej, gdy zastosowana jest specjalna nasada kominowa, która dodatkowo wykorzystuje siłę wiatru do wzmocnienia ciągu kominowego.

Na jakiej zasadzie wytwarza się ciąg?

Pomimo braku silnika i dmuchawy, jak ma to miejsce w przypadku wentylacji mechanicznej, wciąż uzyskujemy ciąg kominowy w kanale i zużyte powietrze może swobodnie opuścić budynek. Dlaczego tak się dzieje, bez udziału żadnej energii mechanicznej? Otóż wszystko odbywa się na zasadzie różnic w gęstości powietrza. To które jest zimniejsze, posiada jednocześnie większą gęstość oraz masę i powoduje wypychanie powietrza cieplejszego, a więc o mniejszej gęstości, do góry. Dzieje się to przy udziale siły grawitacji, własnie dlatego instalacja taka to wentylacja grawitacyjna. Ma ona swoje zalety, jak choćby brak konieczności dostarczania energii z zewnątrz do pracy, jednak istnieją także wady. Otóż w sytuacji, gdy latem różnica w temperaturze i gęstości powietrza wewnątrz budynku i poza nim jest identyczna, ciąg w przewodach praktycznie zanika.