Skip to content Skip to footer

Dom energooszczędny – nowoczesne rozwiązanie w budownictwie

Jesteśmy świadkami zmieniającej się technologii w każdej branży. Mowa także o budownictwie. Okazuje się bowiem, że coraz częściej jest stawiany dom energooszczędny Koszt budowy takiego obiektu jest co prawda wysoki, ale w perspektywie kilku najbliższych lat owa inwestycja będzie jak najbardziej opłacalna. Czym charakteryzuje się tego typu, nowoczesny dom? Jakie ma zalety? Sprawdźmy.

Budowa domów energooszczędnych – prostota i dostęp do słońca

Każdy, kto wybierze dom energooszczędny, na pewno nie będzie żałował swojej decyzji. Taka konstrukcja, wyglądająca jak zwarta bryła, nie dość, że jest samowystarczalna i to jeszcze można ją nazwać ekologiczną. Ma proste dachy, duże okna, dobrą izolację termiczną i naturalną wentylację. Mieszkając w gotowym budynku, można zaoszczędzić, bo będzie się otrzymywać niskie rachunki za ogrzewanie. Zużyje się niewiele energii, a to dzięki stałemu dostępowi do promieni słonecznych.

Ważne jest także samo usytuowanie. Inżynierowie podpowiedzą, że powinno się postawić dom energooszczędny w taki sposób, aby utrzymać chłód w trakcie letniej pory roku oraz odpowiednie nasłonecznienie zimą. Właśnie dlatego takie pomieszczenia, jak jadalnie muszą znaleźć się na południowej stronie.

Materiały wysokiej jakości

Budowa domów energooszczędnych przyniesie oczekiwane efekty, jeżeli użyje się specjalnych materiałów. Chodzi o produkty, które mają właściwości chroniące przed nadmierną utratą ciepła. Najlepiej sprawdzą się tutaj nie drewno oraz stal, tylko kamień i beton. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Takie elementy łatwo będą pochłaniać, a następnie magazynować energię cieplną. Nie należy także zapominać o tym, aby użyć specjalnych zabezpieczeń izolacyjnych we wszystkich przegrodach. Wtedy dom w stu procentach okaże się funkcjonalnym i komfortowym miejscem do zamieszkania.

Domy energooszczędne koszt budowy

Okazuje się, że decydując się na Dom energooszczędny koszt budowy wyniesie 200 tysięcy złotych (więcej do tradycyjnego domu). Taka kwota może przerażać, ale na szczęście są różne programy dofinansowania, z którym można skorzystać. Jednym z nich jest chociażby „Czyste Powietrze” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po otrzymaniu sporej sumy pieniędzy, nawet osoba, która nie jest bardzo majętna, będzie mogła rozpocząć budowę takiego, wymarzonego, efektywnego „zielonego domu”. Dzięki niemu zmniejszy opłaty za energię w ciągu roku.

Brak zanieczyszczeń i pozytywny wpływ na środowisko – tak także zalety, jaką mają domy energooszczędne Koszt budowy opisanych tu obiektów nie będą wtedy żadną przeszkodą, tym bardziej że ich eksploatacja okaże się wyraźnie niska.