Korzyści płynące z budowy domów energooszczędnych
Energooszczędne budownictwo opiera się przede wszystkim na optymalizacji zużycia ciepła oraz energii elektrycznej. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwym staje się zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i lepsze zadbanie o środowisko naturalne.
Budowa domów energooszczędnych – dlaczego warto?
Według przeprowadzonych badań mniej więcej 40% energii, którą zużywa się w krajach zurbanizowanych zostaje przeznaczona na kwestie takie jak ocieplenie czy oświetlenie budynków. Tym samym ulepszanie systemów zapobiegających nadmiernej utracie ciepła, a także stosowanie alternatywnych metod pozyskiwania energii przyczynia się do zminimalizowania szkodliwego wpływu człowieka na środowisko.
Budowa domów energooszczędnych to jednak nie tylko troska o dobre samopoczucie planety – użycie najnowszych technologii pomaga w zmniejszeniu kosztów eksploatacji domu. Niższe rachunki za prąd czy gaz pozwalają na szybki zwrot inwestycji.
Dodatkowo dzięki automatyzacji urządzeń instalowanych w energooszczędnym domu, znacznie zwiększa się komfort i bezpieczeństwo domowników. Inteligentny, energooszczędny dom zapewnia spokój i stała kontrolę nad najważniejszymi elementami wyposażenia budynku.
Dom energooszczędny budowa – wybór firmy budowlanej
Osoby, które marzą o wybudowaniu energooszczędnego domu bardzo często podstawowych informacji dotyczących przebiegu i kosztów inwestycji poszukują w sieci. Wpisanie w wyszukiwarkę haseł takich jak „Dom energooszczędny koszty budowy” czy „dom energooszczędny budowa” skutkuje pojawieniem się długiej listy wyników, co może okazać się sporym wyzwaniem, szczególnie dla laików.
Przy wyborze usług konkretnej firmy warto zwrócić uwagę na różnorodność oferowanych projektów, używane technologie czy materiały wykorzystywane przy budowie. Należy dowiedzieć się również, czy dany konstruktor oferuje usługi takie jak bezpłatna wycena czy wliczenie projektu w koszt inwestycji.
Dom energooszczędny koszty budowy
Koszty budowy domu energooszczędnego w większości przypadków przewyższają cenę budowy tradycyjnego budynku o mniej więcej 10-15% – koszty inwestycji będą zależały od wielu czynników, do których zaliczyć można między innymi użyte technologie czy cenę wykorzystanych materiałów.
Decydując się na wybudowanie parterowego domu o powierzchni około 80m2 trzeba przygotować się na wydatek około 240 tysięcy złotych. Przy budowie domów energooszczędnych koniecznie trzeba pamiętać o tym, że na zwrot inwestycji nie trzeba będzie długo czekać, a większy koszt początkowy zwróci się z nawiązką w postaci zdecydowanie mniejszych opłat.