Skip to content Skip to footer

Na czym polega wyciszenie ściany?

Język polski bywa zaskakujący i to nawet dla jego rodowitego użytkownika. Można się o tym (dość boleśnie) przekonać w przypadku… zakupu materiałów budowlanych wyciszających ściany. Otóż okazuje się, że wytłumienie, wygłuszenie i wyciszenie to zupełnie inne pojęcia. Co zatem one oznaczają?

Na czym polega wytłumienie?

Wytłumienie, czyli – w pewnym sensie – wyciszenie ścian to zabieg, którego celem jest podniesienie współczynnika izolacyjności akustycznej w określonym wnętrzu. Proces ten realizuje się poprzez wprowadzenie do aranżacji określonych rozwiązań, dzięki którym fala akustyczna zostaje częściowo pochłonięta przez wystrój pomieszczenia.

Okazuje się bowiem, że efekt wytłumienia można uzyskać za pomocą prostych rozwiązań aranżacyjnych. Dźwięk pochłaniać mogą tapety, meble, podłoga (a zwłaszcza panele), czy też odpowiednio dobrana pościel lub dywan. Dzięki temu mieszkanie w takim wnętrzu staje się jeszcze bardziej komfortowe.

Wygłuszenie ścian – o co chodzi?

Wygłuszenie ścian polega na czymś zupełnie innym. Otóż w ten sposób definiuje się wszystkie czynności, które mają na celu odizolowanie wybranej osoby (a w tym przypadku pomieszczenia) od źródła dźwięku. Stopień wygłuszenia zależy od dwóch czynników – aranżacji i konstrukcji budynku.

Większość domów budowanych według starych zasad dość łatwo przenosi dźwięk. Na ten czynnik właściciel np. mieszkania nie ma zbyt dużego wpływu. Mimo to może on skorzystać z dużej liczby materiałów, które w mniejszym lub większym stopniu wygłuszą wnętrze domu lub mieszkania. Większość z nich wyróżnia się dość dużą gęstością lub specjalnie ukształtowaną powierzchnią.

Wyciszenie – na czym polega?

Na szczęście Wyciszenie ścian łączy w sobie obydwa powyższe zjawiska. Nie ma tu zatem mowy o kolejnym, odmiennym pojęciu, lecz raczej o czynniku, który łączy w sobie wytłumienie i wygłuszenie dźwięku. Tym samym wyciszenie ścian polega jednocześnie na ich wytłumieniu i wygłuszeniu.

Podsumowując, powyższe pojęcia może i są banalne, ale oznaczają coś zupełnie innego. Oczywiście można zamiennie stosować definicję likwidacji mostków akustycznych, ale wydaje się ona zbyt skomplikowana w codziennym życiu.