Oświetlenie domu – jakie żarówki wybrać?
Żarówka jest przedmiotem codziennego użytku niezmiennie od kilku dekad. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu prym na rynku wiodły tradycyjne żarówki żarnikowe; dziś większość z nas inwestuje w bardziej nowoczesne, jeśli chodzi o oświetlenie domu. Jakie? Otóż mowa o oświetleniu LED.
Lighting Emmising Diode – co to takiego?
Żarówka LED to nic innego, jak emitująca światło widzialne dioda. LED to skrót od angielskiego „lighting emmising diode”, czyli w przełożeniu na polski – od diody elektroluminescencyjnej. Już sama nazwa produktu sugeruje, iż za sprawą prądu elektrycznego (przedrostek „elektro-„) – zaczyna on świecić (końcówka „luminescencyjna”, czyli emitująca światło).
Nowoczesny produkt tańszy w eksploatacji
Badania pokazują, że nowoczesne oświetlenie ledowe zużywa o wiele mniej prądu, niż tradycyjne żarówki. Dla przykładu: Żarówki ledowe e14 o mocy 10W dają ten sam efekt, jeśli chodzi o emisję światła, co ich żarnikowe odpowiedniki o poborze mocy na poziomie około 70W. Inwestycja w oświetlenie LED może więc być dobrym sposobem na oszczędzanie. Jeśli w całym domu zainstalować żarówki ledowe e14 zamiast standardowych modeli wyposażonych w żarnik, oszczędność na rachunkach za prąd może wynosić nawet kilkaset złotych w skali roku.
Różnice między żarówkami ledowymi e14 i tradycyjnymi żarówkami
Zasadnicza różnica między tymi dwoma typami żarówek tkwi w sposobie emisji światła. Na przykładzie wspomnianego już modelu żarówki ledowej e14 – emisja prądu w jego przypadku dochodzi poprzez pobudzenie diody impulsem elektrycznym, w wyniku czego zaczyna ona emitować światło widzialne. W przypadku standardowego modelu żarówki natomiast źródłem światła jest żarnik, który emituje światło widzialne, ponieważ na skutek przepływu prądu elektrycznego – rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury.
Oszczędność energii
Na powyższym przykładzie widać, że tradycyjne żarówki żarnikowe zużywają dużo pobieranej energii na produkcję ciepła i rozgrzanie żarnika. W przypadku żarówek ledowych e14 nie ma konieczności nagrzewania elementów budowy diody – tym samym żarówka nie traci energii spożytkowanej na produkcję ciepła.