Skip to content Skip to footer

Węglik spiekany od a do z

Węglik spiekany w dzisiejszych czasach wykorzystywany jest głównie do produkcji narzędzi, które są niezbędne przy obróbce skrawaniem. Mowa tutaj między innymi o piłach tarczowych, frezach i wiertłach. Dzięki specjalnej obróbce węgliki spiekane są w stanie poradzić sobie nawet z bardzo twardymi materiałami. W chwili obecnej węgliki spiekane powstają najczęściej poprzez połączenie rozdrobnionych węglików (z wolframu) ze spoiwem w postaci niklu, wanadu, albo kobaltu.

Co warto wiedzieć?

Dzięki nietypowemu sposobowi wytwarzania węgliki spiekane mogą uzyskać twardość nawet taką samą, jaką zapewnia diament. Materiał ten może dodatkowo pochwalić się wysoką odpornością na ścieranie, ściskanie i zginanie, dzięki czemu poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Im mniej kobaltu, tym oczywiście lepsze właściwości skrawania można uzyskać. Niestety, gdy narzędzie się pokruszy, to nie nadaje się już do użytku. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest węglik spiekany skup. To właśnie tutaj można pozbyć się węglika spiekanego i na tym nieźle zarobić.

Jakie węgliki spiekane są skupowane?

Doświadczony węglik spiekany skup jest zainteresowany wszystkimi węglikami z różnymi dodatkami. Profesjonalne złomowiska mogą odkupić nawet węgliki z miedzią i niklem. Sprzedać można na przykład płytki wieloostrzowe do noży wymiennych, stare frezy, stępione wiertła, wkładki do ciągadeł i walce do drutu. Dużym zainteresowaniem cieszą się również matryce i wkładki do matryc oraz kulki i groty, które wlutowywane są z kolei do głowic wiertniczych

Ile można zarobić?

Węglik spiekany cena zależy od bardzo wielu elementów. Najprościej jest oddać wysłużone narzędzia do skupu, który po przebadaniu poinformuje nas, ile warty jest złom. Warto korzystać z usług profesjonalnych skupów, które zapewniają najkorzystniejsze ceny. Aby wyznaczyć dokładną cenę, należy przeprowadzić specjalne badania składu, dzięki czemu będzie można wyodrębnić rodzaj poszczególnych składników. Statystycznie najwięcej można zarobić na frezach i płytkach. Węglik spiekany cena od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 60 zł za kilogram czystego złomu węglika. Aby nie dać się oszukać warto systematycznie śledzić aktualne ceny poszczególnych surowców. Obecnie najmniej warte są węgliki spiekane z miedzią. W przypadku takiego złomu za każdy kilogram można otrzymać jedynie ok. 15 zł.