Skip to content Skip to footer

Wiertarka ręczna a wiertarka słupowa – czym się różnią?

Wiertarki to rozbudowana gama urządzeń, dzięki którym można łatwo i szybko wykonać okrągłe otwory w różnych materiałach. Wśród nich znajdują się dwa popularne warianty wiertarek – pionowe, czyli słupowe, a także ręczne. Czym się różnią? Jakie mają zastosowanie?

1. Wiertarki ręczne

Ręczna wiertarka to jeden z najczęściej używanych typów elektronarzędzi, który pozwala na wiercenie otworów w dowolnym miejscu, do którego można uzyskać dostęp. Tego typu wiertarki używane są zarówno w pracach domowych, jak i w firmach, między innymi w warsztatach.

Wiertarka ręczna może działać przewodowo albo bezprzewodowo – jest wtedy wyposażona w akumulator. Różne rodzaje wierteł i dodatkowych końcówek powodują, że ma ona szerokie zastosowanie nie tylko w wierceniu, ale też w innych typach prac, na przykład szlifowaniu czy polerowaniu.

Minusem wiertarki ręcznej jest konieczność jej ręcznego trzymania podczas wiercenia, co zmniejsza jej precyzję. Aby ją poprawić, do wiertarki można dodać specjalny stojak stołowy, jednak ogranicza to jej zastosowanie do prac stacjonarnych.

2. Wiertarki słupowe

Drugim typem wiertarki stosowanym często podczas obróbki jest wiertarka słupowa. Określana jest także jako pionowa albo kolumnowa, ponieważ wiertło w tego typu wiertarce umieszczone jest w pozycji pionowej. Poniżej wiertła znajduje się platforma – blat roboczy, na którym umieszcza się obrabiany materiał. Cała wiertarka jest wolnostojąca, dlatego nie wymaga montażu na stole.

Ze względu na swoją budowę wiertarka słupowa cechuje się wyższą precyzją niż wiertarka ręczna, ponieważ wiertło porusza się tylko w górę i w dół oraz wraz z całą wiertarką. Materiał na blacie roboczym zabezpieczany jest dodatkowo imadłem. Dzięki temu cała wiertarka działa bardzo dokładnie i powtarzalnie.

Ręczna czy słupowa – z jakiej wiertarki korzystać?

Zarówno wiertarka ręczna, jak i wiertarka słupowa mają swoje zalety i wady. Różny sposób pracy powoduje, że mogą być one używane jako uzupełniające się narzędzia w trakcie obróbki wielu materiałów.

Pionowe wiertarki tego typu używane są do prac w warsztatach, dlatego nie nadają się do wiercenia w istniejących już konstrukcjach jak w przypadku wiertarki ręcznej, co ogranicza ich zastosowanie w robotach poza warsztatami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.