Zalety wykładziny dywanowej
Wykładzina dywanowa to jeden z materiałów, który sprawdzi się na podłodze zarówno w domu, jak i w budynku użytkowanym publicznie. Mnogość wzorów i struktur sprawia, że wykładzinę można dopasować do każdego pomieszczenia. Dowiedz się, jakie są zalety tego rozwiązania oraz jak położyć wykładzinę dywanową, by była trwa.
Zalety wykładziny dywanowej
Wykładzina gwarantuje, że podłoga będzie dobrze zaizolowana przed zimnem. Ociepli pomieszczenie nie tylko w sensie dosłownym, ale także wizualnym. W pokoju, w którym na podłodze znajduje się wykładzina jest przytulniej.
Wykładziny z grubego włosia są też dobrym izolatorem akustycznym. Podłoga z takim podłożem jest dobrze wygłuszona. Poza tym ma też właściwości antypoślizgowe i świetnie amortyzuje ewentualny upadek. Dlatego też często wykładzina dywanowa przemysłowa zastępuje płytki.
Jak zapewnia każdy producent wykładzin, taka podłoga może być bardzo trwała. Jeśli zostanie dobrze położona, może wytrzymać lata. Wystarczy ją odpowiednio konserwować i na bieżąco czyścić. Przy pomocy ogólnodostępnych środków chemicznych można łatwo usunąć z niej wszystkie plamy. Trzeba to jednak robić na bieżąco.
Wykładzina dywanowa w domu, czy w biurze?
Najczęściej wykładziny dywanowe kładzie się w domu. Cieńsze wykładziny sprawdzają się w przedpokoju. Grubsze, w kolorowe wzory, często zdobią pokoje dziecięce.
Wykładzina sprawdzi się też w budynkach użyteczności publicznej, np. w biurach, a nawet magazynach. Wykładzina dywanowa przemysłowa, inaczej obiektowa, jest odporna na ścieranie i wgniecenia.
Wykładziny obiektowe charakteryzują się trudnopalnością. Mają też odpowiedni atest higieniczny. Z uwagi na strukturę włókien, łatwo je czyścić przy użyciu myjek i odkurzaczy przemysłowych.
Jak kłaść wykładzinę dywanową?
Na samym początku trzeba usunąć z pokoju wszystkie meble i sprzęty. Potem należy rozłożyć wykładzinę, zostawiając margines około 10 cm z każdej strony. Producent wykładziny zaleca, by pozostawić ją rozłożoną w ten sposób na co najmniej kilka godzin.
Wykładzinę przykleja się na kleju lub taśmy dwustronnej. Dla osoby, która montuje wykładzinę, trudność może stanowić połączenie dwóch kawałków podłogi. W tej sytuacji należy nałożyć na siebie dwa kawałki wykładziny z zapasem około 10 cm z jednej strony. Następnie trzeba przykleić dopasowany kawałek do podłogi, potem dokleić drugą stronę, a resztę odciąć nożem do wykładzin.