Skip to content Skip to footer

Rządowy program mój prąd – dofinansowanie na mikroinstalacje fotowoltaiczne

Zastanawiasz się nad zakupem paneli słonecznych? Chcesz postawić na energię odnawialną? Losy środowiska nie są Ci obojętne? Chcesz zaoszczędzić na prądzie? Interesują Cię dofinansowania na tego rozwiązania? Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat? Jeżeli tak, to koniecznie zostań z nami i zapoznaj się z poniższym tekstem! Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika – odnawialne źródła energii

Obecnie stawianie na źródła energii odnawialnej coraz bardziej zyskuje na popularności. Taki model pozyskiwania prądu pozwala nam bowiem nie tylko na ograniczenie kosztów związanych z pozyskiwaniem energii i częściowe uniezależnienie się od dostawców prądu, ale także wpływa korzystnie na środowisko naturalne.

Ponieważ, podobnie jak wiele innych państw, Polska zobowiązała się do spełnienia międzynarodowych norm w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, został powołany rządowy program Mój Prąd, który wspiera osoby chcące zainwestować w fotowoltaikę.

Rządowy program Mój Prąd – kto może z niego skorzystać?

Z programu skorzystać mogą osoby, które planują zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dofinasowanie nie obejmuje więc większych projektów. Program adresowany jest głównie do osób fizycznych, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby.

Mikroinstalacja jest jednak wystarczająca, by zaopatrzyć w energię pojedynczy, niewielki budynek mieszkalny np. dom jednorodzinny. Z definicji mikroinstalacja to taka instalacja, której łączna moc zainstalowania nie przekracza 40 kW. Tego typu urządzenia nie wymagają bowiem żadnych pozwoleń i można je swobodnie instalować.

Jaka jest wysokość dofinansowania i jak je otrzymać?

Program Mój Prąd gwarantuje dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia. Z tym że kwota, jaką otrzymamy nie może przekroczyć 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Obecnie, od 13.01.2020 r. do 18.12.2020 r. lub do wyczerpania środków trwa druga tura naboru. Wnioski można składać w wersji elektronicznej poprzez formularz na stronie GOV.pl lub w wersji papierowej, własnoręcznie w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Nabór wniosków odbywa się w trybie konkursowym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.