Jakie domy są energooszczędne?
O domach energooszczędnych słyszy się wiele. Jest to zdecydowanie zbyt powszechnie używane sformułowanie. Można wyróżnić kilka parametrów, dzięki którym bez trudu rozpoznamy projekt, który naprawdę pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Tanie domy energooszczędne cieszą się rosnącą popularnością. Są one nie tylko ekonomiczne w użytkowaniu, ale również bezproblemowe w budowie.
Ograniczona przestrzeń
Nie każdy wie, że rozmiar budynku ma wpływ na koszt jego użytkowania. Ponadto małe przestrzenie szybciej gromadzą ciepło, a także dłużej je utrzymują. Oczywistym jest więc to, że ogrzanie niewielkiego pomieszczenia jest mniej kosztowne. Tanie domy energooszczędne mają zwykle powierzchnię do 100 m2. Jest to optymalna wielkość, która pozwala swobodnie funkcjonować.
Dom powinien być przede wszystkim dopasowany do ilości oraz potrzeb domowników. Wiele osób woli mieć minimum jedno dodatkowe pomieszczenie, które posłuży np. podczas przyjazdu gości. Trzeba jednak mieć świadomość, że jego budowa to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Płacić będziemy również za jego ogrzewanie. Jeśli większość czasu pokój będzie stać pusty, to gotówkę można uznać za zmarnowaną.
Zwarta bryła
Warto wziąć pod lupę dowolny projekt taniego domu energooszczędnego. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z budynkami o formie zwartej bryły. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są one prostsze w budowie, co generuje mniejsze koszty.
Im mniej narożników oraz załamań ścian, tym lepiej. To właśnie one przepuszczają największą ilość energii. Dobrym wyborem będzie dom o kształcie sześcianu. Nie tylko jest tani w utrzymaniu, ale również nowoczesny.
Izolacja termiczna
Tanie domy energooszczędne posiadają zwykle ściany wykonane z niemal samej izolacji termicznej. To właśnie dlatego ciepło jest tak skuteczni magazynowane w wnętrzu. Dotyczy to w szczególności budynków tworzonych z prefabrykatów.
Gotowe domy to prawdziwy strzał w dziesiątkę w przypadku osób, które nie posiadają zbyt dużego budżetu. Dzięki nim możemy do maksimum ograniczyć straty energii. Uchodzą one za wyjątkowo szczelne, a jednocześnie „oddychające”. Nie trzeba więc obawiać się wilgoci, czy też pleśni.