Zwiastun gości- dzwonek u drzwi

Dzwonek do drzwi to jeden z najpopularniejszych dźwięków, jakie słyszymy od najmłodszych lat. Zwiastuje on wizytę dawno niewidzianej babci, kolegów albo tylko listonosza lub poborcę opłat. Bez względu na to, jaki dzwonek zamontowany jest w u naszych drzwi, trudno sobie bez tego drobnego przedmiotu wyobrazić funkcjonowanie we współczesnym mieście.

Historia dzwonka

Przed wiekami naszym przodkom wystarczyło pukanie do drzwi, gdyż żyli oni w środowisku o wile spokojniejszym niż nasze. Potem u wejścia do domu montowano kołatki, tak charakterystyczne zwłaszcza dla angielskich posiadłości. W części domów montowano metalowe dzwonki, które wydawały dźwięk za pociągnięciem sznurka.

Dzwonki przewodowe przy drzwiach

We współczesnych mieszkaniach montowane są dwa rodzaje urządzeń anonsujących zbliżanie się gości: są to dzwonki przewodowe i dzwonki bezprzewodowe.Dzwonki przewodowe najczęściej instalowane są w blokach. To one oznajmiają mieszkańcom mieszkań na osiedlach, że pod drzwiami czeka ktoś, by mu otworzyć drzwi. Montowane są w trakcie budowy domu i są integralną częścią mieszkania oddawanego do użytku nowym właścicielom. To dlatego właściciel zazwyczaj nie ma większego wpływu na wybór tonu ani rodzaju gongu. Szybko dźwięk ten staje się tak powszedni, że nawet jeśli początkowo wydawał się rażący, to właściciele przyzwyczajają się do jego terkotu. Czasem zdarza się jednak, ze głośność, ton i rodzaj dźwięku są tak nieprzystające do sposobu życia domowników, że decydują się oni na zakup własnego gongu. W ofercie sklepów z wyposażeniem mieszkań można znaleźć całą gamę takich produktów i wybrać dzwonek do drzwi odpowiedni dla siebie.

Dzwonki bezprzewodowe i ich wykorzystanie

Ten rodzaj gongu przydaje się wówczas, gdy w miejscu montowania dzwonka nie ma dostępu do źródła zasilania. Składa się on z dwóch elementów- przycisku umiejscowionego przy drzwiach, bramie do posesji lub furtce w ogrodzeniu oraz stacji odbiorczej zamontowanej w domu.Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim właściciele domków jednorodzinnych, którzy z jakiegoś powodu nie decydują się na założenie domofonu przy furtce lub bramie wejściowej na teren posesji. Niektóre dzwonki bezprzewodowe wzbogacone są o funkcje dodatkowe: czujnik ruchu, podświetlenie, regulacje głośności czy możliwość wgrania własnego pliku mp3.